Kuo ypatingi geodeziniai kupolai? 10 stulbinančių faktų

Geodeziniai kupolai

Merkinės kupolas

Kupolai – tai ypatingos statybinės konstrukcijos architektūroje naudojamos jau nuo pat seniausių civilizacijų laikų. Jei dar neteko išgirsti apie kupolo formos konstrukcijų išskirtines savybes, pateikiame Jums kelis stulbinančius faktus apie juos:

1. Geodeziniai kupolai yra vienas efektyviausių žmogui žinomų statybos būdų. Kupolas leidžia taupiai ir efektyviai naudoti statybines medžiagas, pasižymi mažesniu svoriu ir gali atlaikyti didesnę apkrovą lyginant jį su bet kuriomis kitomis statybinėmis konstrukcijomis.

2. Montuojant kupolus sunaudojama kur kas mažiau statybinių medžiagų, nei montuojant įprastos formos pastatus. Kita vertus, kupolo formos konstrukcijos yra patvaresnės. Pavyzdžiui, kupolo karkasas gali būti sukonstruotas naudojant 16 mm storio aliuminio vamzdžius, 7 metrų spinduliu nemontuojant jokių papildomų atramų – konstrukciją palaiko tik pats kupolo fasadas. Norint pastatyti bet kokios kitos formos, tokio paties tūrio konstrukciją, prireiktų net 30% daugiau statybinių medžiagų.geodezinisi kupolas- oro cirkuliacija

3. Kadangi kupolo formos statinio vidaus tūris yra maždaug 30% mažesnis nei bet kurios kitos formos pastatų, tokios patalpos apšiltinimui ar vėsinimui taip pat sunaudojama maždaug 30% mažiau energijos. Visiškai gerai supratote – tokio paties dydžio ir erdvės pastatas vien tik dėl savo kubo formos konstrukcijos sunaudoja net iki 30% daugiau energijos patalpos šildymui ar vėsinimui!

geodeziniai kupolai

 

4. Geodeziniai kupolai puikiai atsilaiko prieš uraganus, vėtras ir kitus griaunančius gamtos reiškinius. Pradėjus pūsti stipriam vėjui, įprasti gyvenamieji namai patenka į didelės turbulencijos, sukuriančios žemą slėgį, zoną. Dėl to stogas gali būti nuplėštas nuo pastato, taip sukeliant ypatingai daug nuostolių. Tuo tarpu, kupolai pasižymi tvirta aerodinamine konstrukcija, kuri yra atspari daugeliui gamtos katastrofų.

 

5. Kupolo formos konstrukcijos nėra naujas išradimas. Tokių pastatų pavyzdžių galima aptikti visame pasaulyje: pavyzdžiui, Panteonas – vienas žymiausių pastatų Romos mieste – buvo pastatytas dar 117-125 m. pr. Kr. Kitas pavyzdys – Iglu, eskimų žiemos būstai. Yra tikimybė, kad Iglu mūsų planetoje egzistuoja dar seniau, nei Romos Panteonas, tačiau kadangi eskimų tauta buvo izoliuota nuo likusio pasaulio net iki 19 a., jokių rašytinių šaltinių, patvirtinančių Iglu egzistavimo pradžią, nėra išlikę.

6. Kupolo formos konstrukcijos yra stabilios tik tuomet, kai yra pritvirtintos prie tam tikros plokštumos. Norėdami tuo įsitikinti atlikite paprastą eksperimentą: perpjaukite stalo teniso kamuoliuką per pusę ir gerai apžiūrėkite – pamatysite, kad kamuoliuką įmanoma ypač lengvai deformuoti. Dabar pamėginkite kamuoliuką per nupjautas kraštines priklijuoti prie plokštumos. Nustebsite, kad kamuoliukas taps daug stabilesnis ir tvirtesnis.geodezinis kupolas - akustika

7. Kupolo formos pastatai pasižymi ypač geromis akustinėmis savybėmis. Atsigulę ant žemės per patį kupolo formos pastato vidurį pastebėtumėte, kad visi jūsų ištarti žodžiai aidi. Taip pat, stovėdami skirtingose kupolo konstrukcijos pusėse kuo aiškiausiai girdėsite žmogaus, stovinčio kitoje kupolo pusėje, tariamus žodžius.

Buckminster Fuller

8. Buckminsteris Fulleris, vienas žinomiausių pasaulyje kupolų kūrėjų, buvo pradėjęs projektuoti 0,8 km skersmens kupolo formos konstrukciją, kuri pripildyta šilto oro galėtų pakilti ir sklandyti kaip lėktuvas. Šios utopinėsidėjos autorius siūlė kupole įrengti miestą ir apgyvendinti ten porą šimtų žmonių.

9. Vieni didžiausių ir žinomiausių pastatų pasaulyje yra kupolo formos. Antai visiems gerai žinomas Londono Tūkstantmečio kupolas; Cornwallyje (Anglija) esantys Edeno sodų kupolai; Japonijoje esantis Miyazaki Vandenyno kupolas (didžiausias pasaulyje vandens pramogų parkas) ar JAV esantis Džordžijos kupolas (didžiausias kupolu dengtas stadionas pasaulyje).

 

10. Geodeziniai kupolai pamažu tampa vis populiaresni. Sprendimą statytis tokios formos privačios, komercinės ar visuomeninės paskirties pastatus priima vis daugiau žmonių. Tai yra puikus įrodymas, jog dėl savo išskirtinių savybių kupolai tampa vis labiau populiarūs.

Daugiau apie geodezinius kupolus bei kokius pastatus galime iš jų pastatyti skaitykite čia – KUPOLAI.

Jürgen Matern released it under CC-BY-SA

Edeno sodų kupolai